Atribuită Cumpărare directă

Alcool sanitar - flacon x 500 ml - COMANDA MINIM 12 BUCATI x 500 ml Alcoolul sanitar este o solutie pe baza de alcool etilic 70% (V/V). Se utilizeaza pentru uz extern, actionand ca antiseptic fata de bacterii Gram-pozitive si Gram-negative, efectul maxim fiind la aceasta concentratie, care asigura cea mai buna patrundere a substantei in celula bacteriana. Are actiune antimicotica. Actiunea antiseptica se datoreste precipitarii proteinelor si efectului deshidratant. Efectul de solubilizare a lipidelor pielii contribuie la intarirea efectului dezinfectant al substantelor dizolvate in alcool. Timpul de contact minim recomandat este de 2 minute. Aplicat local in cantitati mici este revulsiv pe tegumente dar este usor iritant pentru mucoase. Prezinta activitate bactericida (reducere logaritmica <10 exp.5)cf. SR EN 1276, nediluat, in 5 minute si 10 minute, la 20 grd. C , in conditii de curatenie(0,3 g/l albumina bovina) fata de tulpinile de referinta Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginoasa, Enterococcus hirae si Escherichia coli. Prezinta activitate fungica(reducere logaritmica > 4), cf. SR EN 1275, nediluat, la timpii de contact de 5 minute si 15 minute, la 20 grd. C, fata de tulpinile de referinta candida albicans ATCC 10231 si Aspergillus niger ATCC 16404. Alcoolul sanitar se depoziteaza in locuri bine ventilate prevazute cu instalatii electrice antiex, departe de surse de foc; manipularea se face de catre persoane cu echipament de protectie de bumbac, cu incaltaminte far

Număr anunț
DA28390581
Autoritate contractantă
SPITAL DE PNEUMOFTIZIOLOGIE Dr. Nicolae Rusdea Baia Mare (CUI 3627145)
Furnizor / câștigător
PANSIPROD DISTRIBUŢIE SRL (CUI 32011857)
Cod CPV
24322510-5
Stare
Atribuită
Contractul a fost atribuit.
Tip procedură
Cumpărare directă
cum se desfășoară procedura — nu spune nimic despre starea de mai sus
Valoare estimată
5.035 RON
Valoare atribuită
5.035 RON
Data publicării
14.07.2021 00:00
Data finalizării
15.07.2021 00:00

Documente

Achiziție directă (cumpărare sub prag) — nu are documentație de licitație, doar înregistrarea contractului.

Valoare atribuită

5.035 RON

din 5.035 RON estimat