Atribuită
Cumpărare directă
Albumul familiei farmaciștilor Oravetz este, dincolo de reconstituirea identității vizuale a orașului demolat de regimul instalat pe 23 august 1944, o pledoarie pentru frumusețea și omenia din Focșanii de altădată. Acest album nu ridică statui unei familii, nici nu inaugurează cultul personalității Oravetzilor, așa cum s-ar putea crede, ci ridică vălul de pe o epocă apusă, în care ospitalitatea localnicilor i-au determinat pe străinii ajunși în Focșanii Moldovei și în Focșanii Munteniei să se simtă la ei acasă. Sorin Tudose, realizatorul acestui album biografic, este și autorul primului album dedicat Focșanilor din epoca fotografiei alb-negru: Focșanii de altădată. O istorie ilustrată (1899-1941), un volum care a avut o recepție pe măsură și a fost remarcat la modul superlativ de istoricul Dan Dumitru Iacob, de la Institutul de Cercetări Socio-Umane al Academiei Române. De această dată, Sorin Tudose ne oferă un album despre una dintre cele mai cunoscute familii de farmaciști din Focșanii de altădată: familia Oravetz. Considerând că acest volum nu se adresează neapărat focșănenilor, ci unui public mai larg, din diverse spații geografice, vom explica în câteva cuvinte contextul geo-politic al vremurilor când a ajuns Ștefan Oravetz în Focșani și mediul unde acesta și-a desfășurat activitatea. Să nu creadă cititorul că idealizăm Focșanii de la jumătatea secolului al XIX-lea, de pildă din anul 1856, când ofițerul ceh Emanuel Salomon Friedberg-Mirohorsky trecea prin Focșani și c
- Număr anunț
- DA28419112
- Autoritate contractantă
- BIBLIOTECA JUDETEANA "DUILIU ZAMFIRESCU" VRANCEA (CUI 5760929)
- Furnizor / câștigător
- NOI MEDIA PRINT S.R.L. (CUI 10942552)
- Cod CPV
- 22841000-7
- Stare
- AtribuităContractul a fost atribuit.
- Tip procedură
- Cumpărare directăcum se desfășoară procedura — nu spune nimic despre starea de mai sus
- Valoare estimată
- 2.400 RON
- Valoare atribuită
- 2.400 RON
- Data publicării
- 19.07.2021 00:00
- Data finalizării
- 19.07.2021 00:00
Documente
Achiziție directă (cumpărare sub prag) — nu are documentație de licitație, doar înregistrarea contractului.
Date preluate automat din sursa oficială SEAP/SICAP (e-licitatie.ro), care primează în caz de diferențe; pot exista erori sau întârzieri de actualizare. Ai găsit o eroare? Semnaleaz-o — corectăm cu prioritate. Detalii: Termeni & surse de date.