Atribuită Cumpărare directă

HYDRO-CIDE (Quat) TP1-Solutie dezinfectanta pentru maini - FLACON 1 LITRU HYDRO-CIDE (QUAT) este avizat de Institutul National de Cercetare – Dezvoltare Medico – Militara ,,Cantacuzino’’ cu nr. 26/06.04.2020 SOLUȚIE DEZINFECTANTĂ PENTRU MÂINI 2 în 1 Ready-to-use CURĂȚĂ și DEZINFECTEAZĂ GERMICID-VIRUCID-BACTERICID-FUNGICID Conține agenți emolienți pentru piele. CUM ACȚIONEAZĂ: Acțiunea bactericidă și virucidă a agentului biocid activ este atribuită următoarelor procese: ü Efect direct asupra proteinelor: denaturare și distrugere; ü Efect asupra reacțiilor metabolice; ü Efect asupra permeabilității celulare și a afectării membranelor; ü Efect asupra sistemului enzimatic, inhibând oxidările citoplasmatice. Agenții tensioactivi din compoziție potentează acțiunea agentului biocid. Aceștia sunt agenți activi de suprafață ce au în structură două componente, una cu caracter hidrofil, cu afinitate pentru apă și o alta cu caracter hidrofob cu afinitate pentru uleiuri și grăsimi. Spre exemplu: Coronavrusurile sunt virusuri ARN învelite (încapsulate). Componenta cheie o reprezintă ARN-ul sau materialul genetic al virusului, proteinele care permit virusului să infecteze celule. Virusul este acoperit de o membrană lipidică, având 2 straturi hidrofile care înconjoară două rânduri de lanțuri hidrofobe. Radicalii hidrofobi din agenții tensioactivi se atașează de lipidele din bistratul lipidic al virusului și le separă. Pe lângă destructurarea membranei lipidice a virusului, radicalii hidrofob

Număr anunț
DA25649866
Autoritate contractantă
ADMINISTRAȚIA NAȚIONALA A REZERVELOR DE STAT SI PROBLEME SPECIALE UNITATEA TERITORIALA 335 (CUI 4278663)
Furnizor / câștigător
DIVINOL LUBRICANTS SRL (CUI 14314372)
Cod CPV
33741300-9
Stare
Atribuită
Contractul a fost atribuit.
Tip procedură
Cumpărare directă
cum se desfășoară procedura — nu spune nimic despre starea de mai sus
Valoare estimată
3.000 RON
Valoare atribuită
3.000 RON
Data publicării
19.05.2020 00:00
Data finalizării
20.05.2020 00:00

Documente

Achiziție directă (cumpărare sub prag) — nu are documentație de licitație, doar înregistrarea contractului.

Valoare atribuită

3.000 RON

din 3.000 RON estimat